Galeria Szczupak Galeria Okon Galeria Troc Galeria Lin Galeria Wegorz Galeria Leszcz Galeria Lipien Galeria Dorsz
Strona glowna


Wykaz jezior PZW      Koszalin
Galeria
Opisy lowisk
Ciekawe foty
Rekordy Polski
Atlas
Przynety
Spinning
Troling
Losos
Troc jeziorowa
Skladki
Regulamin PZW
Esox czyli szczupak
Sprzet
Wiazania    przynet
Lin
Zanety
Lownienie okoni      latem
Ziarna sukcesu      konopie
Marcowe plocie
Firmy    wedkarskie
Filmy    wedkarskie
->Wpisz sie do
ksiegi
Jezioro Krzemno
Jezioro     Zegrzynskie
Jezioro Drawsko
Jezioro    Kalensko
Zalewy      Nadarzyckie
Jezioro Insko
Jezioro Karpno
Jezioro
    Mysliborskie

Rzeka     Rega
Rzeka    Parseta
Jezioro Dabie
Jezioro    Glebokie
Jezioro Hajka
Jezioro Pile
Jezioro Jamno
Jezioro Resko Przymorskie
Kleszcze sposoby usuwania kleszczy, bolerioza Wedkarstwo trolingowe i spinningowe


Witam dzisiaj postanowilem dodac nowy dział na strone to jest dzial Ciekawe filmy wedkarskie Filmy wedkarskieWędkarstwo trolingowe trolowanie trolling

Wędkarstwo trollingowe w polsce jest coraz bardziej popularne a także rozwija się w dość szybkim stopiu. Zaobserwować to można nad jeziorami że coraz więcej jest łodzi wyposarzonych w silniki echosondy, które trollingują nasze jeziora Osobiście uważam że trolling jest bardzo atrakcyjna metodą łowienia szcupaków okoni oraz sandaczy.
okoń na trolling

Trolling wędkarstwo trollingowe

Troling jest to metoda pozwalająca obłowić znaczne części jeziora, za pomocą trolingu łapać można ryby drapieżne. Do trolingu potrzebna będzie nam łódka oraz silnik najlepiej elektryczny, do silnika proponuje zakupić akumulator głębokiego rozładowania przynajmniej 110ah aby wrazie mocniejszego wiatru nie zabrakło nam prondu na powrót, choć by do brzegu. Przydatna jest tu także echosonda ,która pomoże nam namierzyć skupiska ryb ,oraz głębokość na jakiej przebywają w obecnej chwili ryby. W metodzie tej można używać praktycznie wszystkich przynęt takich jak: gumy ripery, twistery, woblery czy obrotówki. Ja jednak preferuje przynęty miękkie oraz obrotówki. Do gum używam główek od 5-10gram a obrotówki o rozmaże 3.
szczupak z trollingu

Troling jest metodą dla "leniwców", polega ona na ciągnięciu przynęty w odległości 20-30 metrów za łodzią i w brew pozorom nie ma w tej metodzie nic skomplikowanego najistotniejsze jest to aby poznać dobrze jezioro dlatego metoda ta przynosi dobre sukcesy wędkarskie tylko wtedy gdy poznamy już ukształtowanie (batymetryke) dna jeziora bez tej wiedzy możemy pływać godzinami bez brania nie wiedząc, że na środku jest piękna podwodna górka wyłaniająca się z głębokości 20 metrów na 7-5 metrów w górę. Takie miejsca właśnie są najlepsze do poszukiwania dużych szczupaków.
wędkarstwo trollingowe

Szczupaki takie do kilku kg najczęściej przebywają na głębokości od 2 do 4 metrów dlatego najlepszym kursem jaki możemy obrać jest to właśnie ta głębokość. Jednakże nastawiając się na duże sielawowe szczupaki głębokość na jakiej będziemy ich szukać będzie o wiele większa czasem możemy spotkać się z tym że namierzymy stadko sielawy znajdującej się na 20-30 metrach i właśnie tam będziemy szukać sielawowca jednak przynętę umieścimy w toni np. na 10 metrach. Przynęty na dużego szczupaka z trolingu nie będą małe bo predatory 8 cm nie będą kuszącym kąskiem dla naszego szczupaka lepiej założyć 15-20 cm kopyto ,które o wiele szybciej skusi naszego drapieżnika do ataku. Nie raz złapałem na 20 cm kopyto szczupaka mierzącego 30 cm tak więc durze przynęty prowokują nawet małe szczupaczki wbrew pozorom na duże gumy mam stosunkowo dużo brań jednak pustych , gdyż przynętę atakują małe szczupaki które nie mogą chwycić całej gumy.
Przy łowieniu w toni przydatna może być nam tak zwana winda wędkarska, którą umieszczamy naszą przynętę na odpowiedniej głębokości . Winda jednakże będzie nam potrzebna tylko w przypadku głębokiego trolingu. Trollingując w strefie do 6 metrów winda będzie nam zbędna.

Przykładowa winda do trollingu


winda do trollingu

Co nieco o windzie wędkarskiej

Pierwsze windy miały bardzo prostą konstrukcję, składały się z kołowrotu ze stalową linką z zawieszonym na końcu obciążeniem. Przynęta była przyczepiona bezpośrednio do ciężarka i nie uwalniała się po zacięciu ryby. Wędkarz zmuszony był w czasie holu pokonać zarówno opór ryby jak i obciążenia. Koncepcja głębokiego trollingu spopularyzowała się dopiero wówczas, gdy zastosowano pomysł włączenia do zestawu wędziska. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu tzw. klipsa, będącego precyzyjnie regulowanym mechanizmem zwalniania żyłki. Obecnie połów wygląda w następujący sposób: ołowiana kula sprowadza zestaw na wybraną głębokość, ryba atakując przynętę, uwalnia żyłkę z klipsa i odczepia zestaw od downriggera. Wędkarz holuje rybę przy pomocy wędki i kołowrotka, bez ciężkiego zestawu windy. Od momentu zalegalizowania metody trollingowej, wielu polskich wędkarzy, łowiących na dużych i głębokich akwenach zaprzestało klasycznego spinningu na rzecz znacznie skuteczniejszego trollingu. Trollingując jesteśmy w stanie znacznie efektywniej obławiać rozległe obszary głębokich łowisk. O skuteczności tej metody doskonale wiedzą łowcy dużych szczupaków sielawowych, przebywających głęboko w toni i bardzo trudnych do złowienia klasycznymi metodami spinningowymi. Podstawą skutecznego trollingu jest dokładna wiedza o głębokości prowadzenia przynęt, współpraca z echosondą i skuteczne poszukiwanie ryb poprzez penetrację wybranych warstw wody. Użycie downriggera poszerza wachlarz przynęt trollingowych o gumy, błystki wahadowe i obrotowe, pozwala na zastosowanie znacznie lżejszych przynęt, które przy klasycznej dorożce nigdy nie osiągnęłyby pożądanej głębokości, niezależnie od grubości linki wędkarskiej, prędkości łodzi itp.
Surfcasting
Boczny      trok
Lowienie dorszy w      Baltyku
Martwa rybka
Zywiec
Wagler
Spinning
Wedkarstwo      podlodowe
Metoda gruntowa
Metoda splawikowa
Troling
Wedkarstwo      podlodowe

- Aktualna Faza Ksiezyca
Faza Ksiezyca
Topik Bialogard

Lowienie linow     wedlog Michala
Tomasz W
Johan i jego fotki
copyright by Tomek gacek88_88@tlen.pl